MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Nedre Dalälven, Szwecja
Spektakl na niebie 2013.04.14
Latem jej nie zobaczysz, bo w Skandynawii o tej porze roku nie ma nocy. Ale już od sierpnia, a na pewno od września, masz na to dużą szansę. Jednak najpewniej zobaczysz ją zimą, kiedy noc jest bardzo długa, a wszystko wokół pokryte śniegiem. W tej scenerii jest zresztą najpiękniejsza.
Zorza polarna
Zorza polarna należy do najbardziej spektakularnych zjawisk, jakie możemy obserwować na niebie. Niezwykłe światła, tworzące rozmaite kształty niczym w kalejdoskopie, występują prawie wyłącznie w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety, z tym, że na półkuli północnej fenomen ten nazywany jest Aurora borealis, a na półkuli południowej Aurora australis. Oczywiście po łacinie.
Powstawanie zorzy ma związek z aktywnością słońca i jest wynikiem przepływu prądu w jonosferze na wysokości 100 km ponad Ziemią inicjowanego przez wiatr słoneczny. Przy dużym nasileniu rozbłysków zjawisko zorzy może być obserwowane nawet znacznie dalej od biegunów – w Polsce, a nawet w krajach śródziemnomorskich. Jest to jednak rzadkie.
Dlatego aby zobaczyć zorzę, należy jechać koniecznie do Skandynawii. Można też na Islandię, Grenlandię czy do Ameryki Północnej. Taka turystyka zyskuje na popularności i wiele obiektów hotelowych nastawiło się przede wszystkim na obserwatorów cudownych „northern lights”, budując dla nich specjalne kabiny czy przeszklone ze wszystkich stron luksusowe restauracje.
Gwarancji zobaczenia zorzy nie ma nigdy, ale w niektórych okresach istnieje wysokie prawdopodobieństwo. Mnie udało się to przypadkowo, na rybach w okolicy miasta Gävle w środkowej Szwecji. Była jesień, wyszliśmy wieczorem na chwilę z domku i tak oto powstało zamieszczone wyżej zdjęcie.
Kolor zorzy może być różny: zielone, żółty, czerwonym bordowy, a nawet biały. Podobno w dużym stopniu zależy to od składu rozświetlonych gazów. Co ciekawe, zorze polarne występują nie tylko na Ziemi, ale w naszym Układzie Słonecznym również na planetach-olbrzymach: Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.
Älvkarleby, wrzesień 2000
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies