MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Sogn og Fjordane, Norwegia
Z dziejów norweskiej poczty 2013.08.07
W rejonie Sogn og Fjordane znaleźć można nie tylko wiele oszałamiających atrakcji przyrodniczych, ale również ciekawe pamiątki przeszłości. Jedną z nich jest nieźle zachowany odcinek historycznej drogi pocztowej Den Trondhjemske Postvei.
Z historii norweskiej poczty
Wiekowy kamienny mostek porośnięty mchem i trawą zlokalizowany nieopodal miasta Dale
Kamienne, mostki, młyny i piękne widoki
Jej budowa zakończona została w 1804 lub 1806 roku (w zależności od źródeł). Wytyczono ją w celu ułatwienia połączenia pocztowego pomiędzy Bergen a Trondheim. Wiodła lądem, a przez fiordy przeprawiano się łodziami. Aby pokonać znajdujące się na szlaku rzeki, zbudowane wiele pięknych, kamiennych mostów. Część z nich zachowała się do dzisiaj. Właśnie te mostki, a także malowniczy charakter drogi sprawiają, że odwiedzają ją turyści – głównie rowerowi.
Na terenie prowincji Sogn og Fjordane mamy do dyspozycji spory, czterdziestokilometrowy odcinek historycznej drogi pomiędzy Dale a Leirvik. Pierwotnie znajdowało się na jej szlaku 19 mostków. Kilka z nich służy ludziom do dzisiaj – będąc jednocześnie pomnikami dawnej architektury. Mostom towarzyszom gdzieniegdzie stare młyny i zabudowania gospodarcze, co tworzy piękny, sielski krajobraz.
Z historii norweskiej poczty
Kto podąży za tym znakiem, znajdzie się na starej drodze pocztowej z Trondheim do Bergen
Droga na niektórych odcinkach wyłączona jest z ruchu samochodowego i można ją poznawać spacerując lub jadąc rowerem. W wielu miejscach wspina się w górę, skąd można podziwiać wspaniałe widoki gór, jezior i fiordów.
Bjørnestad, lipiec 2013
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Sogn og Fjordane
Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane Sogn og Fjordane
Dale - początek trasy
Leirvik - koniec trasy
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies