MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Rzym, Włochy
Regina Viarum 2013.12.02
Drogę tę zbudowano w IV wieku przed Chrystusem. Jej budowniczym był Klaudiusz Appiusz – rzymski cenzor, od którego imienia przyjęła swą nazwę. W kolejnych dwóch stuleciach została wybrukowana płytami bazaltowymi. I taką ją można oglądać również dzisiaj.
Odrestaurowany odcinek drogi przebiega przez Parco dell Appia Antica, na obrzeżach Rzymu.
Via Appia Antica rozpoczynała swój bieg niedaleko największego i najstarszego rzymskiego cyrku o nazwie Circus Maximus, na którym odbywały się wyścigi rydwanów. Biegła dalej na południe w okolicę Kapui nieopodal Neapolu, po czym skręcała na wschód w stronę wybrzeża Adriatyku. Tam kończyła swój bieg w porcie Brundisium, czyli dzisiejszym Brindisi.
Była jedną z najważniejszych dróg rzymskich, gdyż prowadziła na wschód – poprzez port morski do Grecji i dalej do Azji Mniejszej. Z tego zapewne względu nazywano ją Regina Viarum czyli Królową Wszystkich Dróg. W starożytności przy tej drodze zaraz poza granicami Rzymu powstawały liczne grobowce i katakumby, gdyż prawo rzymskie zakazywało grzebania zmarłych w obrębie miasta. Krzyżowano tam również skazańców – m.in. buntowników z powstania Spartakusa.
Bazaltowe płyty, po których stąpali starożytni Rzymianie.
Obecnie na przedmieściach Rzymu można podziwiać odrestaurowany 11-kilometrowy odcinek drogi Via Appia, przebiegający przez Parco dell Appia Antica. W okolicy drogi zwiedzać można również katakumby św. Kaliksta i św. Sebastiana, a także bardzo popularny wśród Polaków kościółek Quo Vadis Dominae. Via Appia jest bowiem miejscem niezwykłym i dla chrześcijan. Tutaj Jezus miał ukazać się uchodzącemu z miasta św. Piotrowi i zapytać go, czy ma w takim razie wrócić do swych owiec i dać się ukrzyżować po raz drugi?
Rzym, luty 2003
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Via Appia Antica.
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies