MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Norrbotten, Szwecja
Tysiąc ton wody na sekundę 2013.03.28
Nie jest klasycznym wodospadem, jak Niagara, a raczej bystrzem – w dodatku jednym z największych w Europie. Woda nie opada tu pionowo ze skał, a przetacza się z hukiem przez wielkie głazy zalegające w stromym korycie rzeki Pite.
Storforsen
Spadek od najwyższego punktu bystrza do poziomu leżącego w dole jeziora wynosi 82 metry, co jest już wartością wzbudzającą szacunek. Jednak ta różnica poziomów mierzona jest na odcinku aż 5 kilometrów, co sprawia, że Storforsen nie wygląda z dołu aż tak imponująco, jak klasyczne wodospady. Średni przepływ wody wynosi 250 metrów sześciennych na sekundę, ale w końcu czerwca, po zejściu śniegu z gór, dochodzi nawet do 870 metrów sześciennych na sekundę (w rekordowych latach przekraczał tysiąc!).
Wokół gigantycznego bystrza zbudowano spacerowe kładki, co daje turystom szansę na komfortowe podziwianie tego niewątpliwego cudu skandynawskiej natury. Dopiero bliski kontakt z wodnym żywiołem daje nam prawdziwe wyobrażenie o jego pięknie i dzikiej, budzącej grozę sile.
Kto zechce zostać tu na dłużej, może wynająć pokój w luksusowym „Storforsen Hotell”, z którego okien doskonale widać spienioną wodną kipiel. Miejscowa restauracja serwuje całkiem smaczne i wykwintne potrawy oraz, co w Szwecji nie jest oczywistością, doskonałe mocne piwo („stark” czyli o zawartości alkoholu powyżej 5% ).
Storforsen leży w regionie Norrbotten, na dalekiej północy Szwecji. Przy drodze prowadzącej od wybrzeża Zatoki Botnickiej w stronę Kiruny i norweskiego Narviku.
Szwecja, sierpień 2009
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Storforsen, Szwecja
Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja Storforsen, Szwecja
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies