MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Stein am Rhein, Szwajcaria
Domy z freskami 2013.03.12
Urokliwe miasteczko z najładniejszą starówką w całej Szwajcarii położone jest nad Renem. Choć ma tylko 3000 stałych mieszkańców, odwiedza je co roku około miliona tzw. „jednodniowych turystów”, który przybywają tu na wycieczki, ale nie pozostają na noclegi.
Stein am Rhein
Nasz spacer po Stein am Rhein był spacerem w deszczu. Kapryśna aura nie przeszkodziła nam jednak w podziwianiu pięknych kolorowych fresków, jakimi ozdobione są niemal wszystkie fasady domów na głównym placu miasteczka zwanym Rathausplatz. Freski powstały przeważnie w okresie renesansu i baroku, a przedstawiają głównie ludzi, zwierzęta, przyrodę, krajobrazy. Często od malowideł pochodzą nazwy domów, np. „Pod słońcem” czy „Pod czerwonym wołem”. Na placu ratuszowym strudzony turysta może odpocząć przez chwilę w jednej z karczm, restauracyjek lub winiarni („Weinstube”). Może też zrobić drobne zakupy.
Ja nabyłem po kilka plasterków najlepszych szwajcarskich serów w prawdziwym szwajcarskim sklepiku spożywczym (żadnym tam markecie!), w którym przesympatyczny sprzedawca doradził mi, zważył i zapakował sery w lśniący elegancki papier (a nie żadną tam foliową torebkę), a także zabawił chwilą rozmowy o… wpływie na nasze zdrowie dobrego i złego cholesterolu! Sery smakowały wybornie, szczególnie te o ostrzejszej nucie ozdobione dużymi okrągłymi dziurami.
Interesującym miejscem dla spacerowiczów są też bulwary nad jedną z największych rzek Europy, która tutaj jest jeszcze stosunkowo czysta i niezbyt szeroka. Znajdziemy tam kilka starych domów w zbudowanych w charakterystycznej architekturze szachulcowej.
Stein am Rhein, maj 2002
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Stein am Rhein, Szwajcaria
. . . . .
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies