MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Sigtuna, Szwecja
Najstarsze miasto Szwecji 2013.03.15
Mała, kameralna i wielobarwna Sigtuna to latem jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości Szwecji. Leży nad jeziorem Mälaren, stosunkowo niedaleko Uppsali i Sztokholmu, wśród zieleni. Do dziś zachowała wiele śladów ze swej dumnej historii.
Sigtuna
Założona ok. 980 roku przez Eryka Zwycięskiego Sigtuna była już we wczesnym średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym Swewów i Wandalów. Podobno zawijały do niej nawet statki handlowe z Azji. Prawa miejskie Sigtuna uzyskała w 1010 roku. Już pod koniec X wieku bito tu pierwszą szwedzką monetę z wizerunkiem pierwszego chrześcijańskiego władcy tego kraju - króla Olafa Skötkonunga (syna wspomnianego Eryka i córki Mieszka I Świętosławy). W XI wieku powstawały klasztory, opactwa i kościoły, a miasto było siedzibą pierwszego w Szwecji biskupstwa.
Najważniejszą świątynią chrześcijańską była wówczas romańska katedra św. Olafa (norweskiego króla-wikinga Olova Tryggvassona), zbudowana w stylu norweskiej katedry Nidaros z Trondheim na zewnątrz najstarszej części miasta. Budowniczych kościoła upatruje się w zakonie Benedyktynów oraz lokalnej gildii kupieckiej. Kościół utracił na znaczeniu, gdy siedzibę arcybiskupstwa przeniesiono do Gamla Uppsala. Stracił wówczas status katedry i pozostał zwykłym kościołem parafialnym. Z czasem funkcję głównej świątyni parafialnej Sigtuny przejął ceglany kościół NMP, zbudowany po 1240 przez zakon Dominikanów.
Oba kościoły można podziwiać do dzisiaj, lecz w przypadku katedry św. Olafa są to już tylko ruiny, gdyż budynek trzykrotnie trawił pożar w latach 1648-1666.
Sigtuna
Średniowieczny rozkwit Sigtuny przerwał w 1187 roku niespodziewany atak tajemniczego najeźdźcy ze wschodu – prawdopodobnie Estończyków, Liwów, Karelów lub wojowników z Księstwa Nowogrodzkiego. Miasto zostało wówczas spalone. Podźwignęło się wprawdzie po tym dramacie, jednak z czasem traciło na znaczeniu w stosunku do takich ośrodków, jak Sztokholm, Uppsala, Visby czy Kalmar.
Dziś warto pospacerować po tym mieście, poczuć jego klimat, napić się dobrej kawy. No i zwiedzić ruiny kamiennych kościołów, mennicę oraz lokalne muzeum. Warto też wiedzieć, że szkołę Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket (SSHL) w Sigtunie kończył obecny król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Sigtuna, sierpień 2009
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Sigtuna, Szwecja
. . . . . . . .
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies