MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
San Diego, Kalifornia
The Del 2013.10.07
Będąc w kalifornijskim San Diego warto wybrać się zawieszonym wysoko ponad lustrem oceanu mostem na wyspę Coronado, zwaną również „The Crown City”. To wyjątkowo piękne miejsce, pełne stylowych willi milionerów ze starannie utrzymanymi tropikalnymi ogrodami. Jego centralnym punktem jest słynny hotel Del Coronado.
Hotel Del Coronado to jeden z najciekawszych zabytków USA
Kawałek historii kina
Nazywany również Hotel Del lub The Del należy do najciekawszych wiktoriańskich budowli w Stanach. Koneserzy kina odnajdą go w pamięci jako miejsce akcji głośnego filmu Billy Wildera „Pół żartem, pół serio” (1959), w którym w role niezapomnianych bohaterów wcielili się Marylin Monroe, Tony Curtis i Jack Lemmon. Efektowna sylwetka hotelu jest doskonale widoczna w kadrach, ukazujących śliczną Marylin na plaży. Ciekawostka może być fakt, że w okolicy hotelu Del kręcono tylko sceny zewnętrzne, natomiast wszystkie sceny wewnętrzne powstały w hollywoodzkim studio. Tam z detalami odtworzono hotelowe lobby – tak perfekcyjnie, że nawet wielcy znawcy tej kultowej komedii nie chcą uwierzyć, że scen tych w rzeczywistości nie nakręcono wcale w San Diego.
Widok na centrum San Diego z wyspy Coronado
Tu wypadało bywać
Luksusowy hotel powstał w 1887 roku i reprezentuje oryginalny styl amerykańskiej architektury drewnianej. Należy do najstarszych i największych w Stanach Zjednoczonych budowli z drewna. Kiedy powstawał, leżący przy pięknej piaszczystej plaży kompleks był największym hotelowym kurortem na świecie. Hotel Del Coronado przeżywał apogeum swej świetności w dwudziestoleciu międzywojennym i gościł podczas swej długiej, burzliwej historii znakomite postacie świata polityki i show businessu – prezydentów USA, rodziny królewskie czy choćby tak znane gwiazdy kina, jak Rudolf Valentino, Clark Gable, Charlie Chaplin czy Mae West.
Wiktoriańska sylwetka hotelu znana jest fanom filmu "Pół żartem, pół serio"
Typ na romantyczną chwilę we dwoje
Od roku 1977 hotel Del Coronado jest narodowym zabytkiem USA. Nadal chętnie odwiedzają go liczni urlopowicze, choć dziś nie brakuje już w świecie znacznie bardziej luksusowych miejsc. Jednak warto tu przyjechać na parę dni, a nawet zajrzeć choćby na godzinę. Spacer po pięknym ogrodzie, wizyta na plaży czy drink w hotelowym barze skierują naszą wyobraźnię w odległe lata 20. minionego wieku. W świat, który przeminął, ale powraca do nas od czasu do czasu na ekranach kin czy domowych telewizorów.
San Diego, wrzesień 2013
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Coronado
Coronado Coronado Coronado Coronado Coronado Coronado Coronado Coronado Coronado Coronado
Widok z hotelu na plażę i zatokę
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies