MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Saarijärvi, Finlandia
Wśród jezior i lasów 2013.03.09
Letni urlop w Finlandii do dobry wybór. Ludzie kochający przyrodę znajdą tam niemal wszystko, czego im do szcześcia potrzeba. Aktywni mogą chodzić na wycieczki i łowić ryby, bardziej leniwi odpoczywać nad jeziorem, czytać książki i korzystać z sauny.
Saarijärvi
Mazurskie klimaty
Finlandia jest jednym z tych krajów, do których często wracam. Kiedyś w młodości lubiłem jeździć na Mazury. Fińskie pojezierza trochę je przypominają – na pewno bardziej, niż szwedzkie. Jest też jednak kilka różnic. Na Mazurach czujemy się na pewno bardziej „swojsko”, woda w jeziorach jest bardzo żyzna, a zieleń trzcin i zapach unoszący się nad wodą – niepowtarzalne. Mamy też ciepłe letnie noce.
Jednak w Finlandii znajdziemy więcej spokoju, ciszy. Mamy tam też pełne poczucie bezpieczeństwa. Kto lubi wędkować, może złowić bez trudu rybę (u nas z tym problem), kto jest zapalonym grzybiarzem – znajdzie w lasach swoje szczęście. I to bez zrywania się z łóżka „skoro świt” (w krainie białych nocy nie ma nawet świtu) i mocno stresującego ścigania się z kunkurencją. Nie znajdzie też w lasach śmieci, prędzej spotka łosia czy jelenia.
Saarijärvi
Sielski urlop z atrakcjami
Rejonem, który bardzo lubię i polecam jest środkowa Finlandia. A tam okolice małego miasteczka Saarijärvi. Znaleźć tam można piękne polodowcowe jeziora – np. Summanen, kryjące w swej toni stada szczupaków, sandaczy i okoni, łączące jeziora bystrza (po fińsku koski), zasobne w pstrągi, a także wielkie kompleksy leśne, pełne grzybów, jagód i czerwonych borówek, z których można natychmiast przygotować dziesiątki smakowitych potraw. To już mi wystarczy.
Tym, którzy szukają czegoś wiecej, polecić mogę rzeczny rafting na bystrzu Heijostenkoski bądź wycieczkę do Parku Narodowego Pyhä-Häki, pełnego starych, kilkusetletnich drzew. Las jest pierwotny. Zobaczcie zresztą sami na załączonych obok zdjęciach.
Saarijärvi, 2011
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Saarijärvi, Finlandia
Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi Saarijärvi
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies