MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Ronda, Hiszpania
Pueblos blancos2013.04.09
Co zobaczyć w Andaluzji? Jest wiele ciekawych miejsc. Alhambra, Sewilla, Cordoba, góry Sierra Nevada. Ja do tych najbardziej spektakularnych zaliczam też Rondę, zawieszoną na skałach na szlaku białych miast.
Ronda
Trudno zgubić drogę
Białe miasta, czyli pueblos blancos, to jedna z większych ciekawostek południowej Hiszpanii. Położone na wierzchołkach gór są pełne śnieżnobiałych zabudowań, oślniewających oczy wędrowców w trakcie słonecznych dni. Wędrując górskim szlakiem nie sposób zabłądzić, gdyż osady zostały zbudowane tak, aby z jednej widać było następną. Być może miało to wymiar obronny - na wypadek ataku wroga.
Są dziełem Maurów, a wzniesione zostały aby służyć im jako fortece. W sumie białych miast jest około trzydziestu. Najbardziej znane i najciekawsze z nich to Gaucin, Jimena de la Frontera czy Castellan de la Frontera, a przede wszystkim będąca głównym celem turystów Ronda.
Ronda
130 metrów ponad dnem wąwozu!
Miasteczko położone jest na skałach, a przecina je na pół wąwóz rzeki Tajo, płynącej aż 130 metrów poniżej. Oba skaliste brzegi wąwozu łączy XVI-wieczny przepiękny łukowy most Puento Nuevo, z którego można podziwiać oszałamiające widoki. Ach, tutaj doprawdy może zakręcić się w głowie!
W dzielnicy Ciudad (Stare Miasto) zachował się do dziś stary arabski układ ulic. Także niektóre budynki) pochodzą jeszcze z czasów, kiedy białe miasta należały do Maurów. Warto zobaczyć tu stare łaźnie arabskie, renesansowy pałac Markiza Salvatierry, piękne pałace Casa del Rey Moro i Casa de Mondragon, kościół katedralny Santa Maria Mayor… I wiele innych ciekawych zabytków oraz muzeów. Jednak przede wszystkim warto posiedzieć tu wieczorem w jednej z licznych knajpek, a potem pospacerować mostami ponad urwistą przepaścią. Taki ciepły letni wieczór, spędzony w uroczej Rondzie, trudno będzie kiedykolwiek zapomnieć. Dlatego warto zostać w niej na noc i napić się dobrego wina – najlepiej w miłym towarzystwie, a nie pędzić z powrotem „na złamanie karku” po krętych górskich drogach.
Ronda, sierpień 2002
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Ronda, Hiszpania
Ronda Ronda Ronda
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies