MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Plitvice, Chorwacja
Cuda krasu 2013.04.03
Powstały podobno po długiej suszy. Tak głosi przynajmniej lokalna legenda. Ludzie wymodlili wielki deszcz, który padał tak długo, aż woda utworzyła te cudowne turkusowe jeziora.
Plitvice
Park Narodowy jezior Plitvickich istnieje od 1949 roku, a równo trzydzieści lat później wpisany został na prestiżową listę UNESCO. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc Bałkanów. W górskiej okolicy, dzięki zjawiskom krasowym, powstał niepowtarzalny kompleks jezior, strumieni i wodospadów. Najwyższe wierzchołki gór wznoszą się tu na wysokość ponad 1200 m n.p.m., można więc z nich podziwiać okolicę niczym z pokładu samolotu. A jest co podziwiać!
Łącznie na terenie parku znajduje się 16 jezior i 92 wodospady, a także 20 nieudostępnianych niestety turystom jaskiń. Najwyższy wodospad Veliki Slap ma aż 80 metrów wysokości. Przez teren przepływają też dwie rzeki: Matica i Korana. Po największym jeziorze Kozjak kursują statki turystyczne.
Spacer wśród turkusowo-szmaragdowych jezior Plitvickich to doprawdy niezapomniane przeżycie. Komfortowe podziwianie cudów natury umożliwiają specjalne kładki dla pieszych, których zbudowano tu kilkanaście kilometrów! Park ma dwa wejścia – „Ulaz 1” i „Ulaz 2”. Wybór jednego z nich to kwestia osobistych preferencji. O walorach poszczególnych tras można więcej przeczytać na miejscu w punkcie informacyjnym nieopodal parkingu.
Plitvice
Najlepiej ropocząć zwiedzanie wjeżdżając na teren parku jednym ze specyficznych miejscowych autobusów, które przystosowano do dużych pochyłości terenu. Następnie po osiągnięciu stacji końcowych można rozpocząc marsz podziwiając kolejne, piętrowo ułożone jeziora oraz łączące je kaskady. Warto też wspiąć się na jeden ze wspomnianych punktów widokowych („vidikovac”).
Bogaty jest świat zwierzęcy parku. Żyją tu nawet niedźwiedzie, lecz spotkanie ich na szlaku w ciągu dnia jest zjawiskiem rzadkim (zresztą nie życzę nikomu). Na skałkach można czasem wypatrzyć kolorową jaszczurkę. Natomiast w kryształowo czystej wodzie da się bez trudu obserwować wielkie stada kleni - karpiowatych ryb z grafitowo-srebrzystymi łuskami i pomarańczowymi płetwami.Ten gatunek bardzo lubi dobrze natlenione wody górskie.
Całkowita powierzchnia parku to 19,5 ha. Zapraszam na wirtualny spacer! (galeria obok)
Plitvice, kwiecień 2010
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Jeziora Plitvickie, Chorwacja
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zjawiska krasowe
Mianem tym określa się procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne. Zjawisku krasowemu podlegają skały zbudowane z węglanu wapnia, jak np. wapień, dolomit, gips czy kreda. Krajobraz krasowy charakteryzuje występowanie takich form ukształtowania terenu, jak ostańce (zwane mogotami), leje, skalne bruzdy zwane żebrami, zagłębienia terenu zwane poljami czy krasowe doliny. Krasowe rzeki niekiedy znikają pod ziemią uchodząc skalnymi szczelinami - tzw. ponorami. Typowe dla krasu są też podziemne jaskinie ze stalaktytami i stalagmitami.
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies