MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Musandam, Oman
Arabskie fiordy 2013.03.27
Cicho, spokojnie, tradycyjnie. Jakby czas zatrzymał się wieki temu. Strzeliste szczyty gór Hadżar dochodzą prawie do samego morza, tworząc zatoki trochę podobne do norweskich fiordów, oczywiście w miniaturze. Małe osady przypominają oazy na skalistej pustyni, a na pustych plażach spotkać można od czasu do czasu jakiś terenowy samochód.
Musandam
Musandam to omańska enklawa, oddzielona od reszty tego kraju przez terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zajmując półwysep o tej samej nazwie, Musandam ma doskonałą lokalizację pod względem strategicznym, bo od wybrzeży Iranu oddziela go tylko wąska cieśnina Ormuz, tworząca dziś szlak transportu ropy naftowej. Handlowe statki pływały tu już zresztą wieki temu ważąc rozmaite towary – m.in. miedź do Mezopotamii.
Prawie cały półwysep zajmują dzikie góry Hadżar, których najwyższy wierzchołek Dżabal Harim (Góra Kobiet) wznosi się aż na 2087 metrów ponad poziom morza. Zważywszy, że morze jest tuż obok, wysokość to zaiste imponująca. Niemal na sam szczyt można wjechać terenowym samochodem, jednak najwyższy punkt jest niedostępny dla turystów, gdyż utworzono tam zamkniętą strefę wojskową.
Musandam
Turystyka zawitała tu pod koniec lat 90-tych XX wieku, gdy wybudowano asfaltową szosę przez góry. Do dziś jednak nie ma charakteru masowego. Osady są spokojne, momentami można odnieść wrażenie, że jakby wymarłe. Mieszkające tu plemiona arabskie to ludzie o tradycyjnym, konserwatywnym nastawieniu do życia, nie spieszący się do zdobyczy cywilizacji Zachodu. Podkreślają też oni swoją odmienność w stosunku do reszty Omańczyków, a wieki skromnego funkcjonowania w trudnych warunkach terenowych wykształciły w nich oszczędne podejście do życia. Być może dlatego do dziś inni Arabowie określają ich mianem „chciwych”.
Musandam
Najlepszą formą wycieczki po Musandamie jest rejs tradycyjnym drewnianym statkiem wzdłuż wybrzeża. Wpływa on do niektórych zatok, prezentując różnorodne formacje skalne – w tym groty, a nawet robi postoje, aby turyści mogli popływać w ciepłych wodach Zatoki Omańskiej. Portem, z którego się wypływa i do którego powraca, jest miasto Dibba, podzielone administracyjnie pomiędzy trzy kraje – Emiraty Fudżajra i Szardża (oba wchodzą w skład ZEA) oraz Sułtanat Omanu.
Wybierając się na wycieczkę z Emiratów Arabskich do Musandamu należy pamiętać, że przez przejście graniczne w Dibbie nie wolno przewozić alkoholu.
Oman, grudzień 2012
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Musandam, Oman
Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam Musandam
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies