MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Mostar, Bośnia i Hercegowina
Dar Sulejmana2013.05.21
Położony w dolinie Neretwy Mostar to stolica Hercegowiny, a zarazem najgorętsze miasto byłej Jugosławii – latem teperatura dochodzi tu nawet do 45 stopni! Spinający brzegi rzeki jednoprzęsłowy most został zbudowany przez Turków w 1566 roku. Wraz z uroczą muzułmańską starówką wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uchodzi za cud architektury.
Mostar
Po wojnie w Jugosławii most został odbudowany z dbałością o wszelkie detale
Nowy most powstał na miejscu starej drewnianej konstrukcji, wzniesionej w połowie XV wieku przez Mehmeda Zdobywcę, aby ułatwić tureckim wojskom dalszy marsz na północny-zachód. Wraz z mostem powstały dwie baszty: Tara i Halebija. Strażnicy tego ważnego strategicznie obiektu nazywani byli mostari, a nazwa miasta pochodzi właśnie od owej funkcji. Z biegiem lat drewniany most postarzał się, aż wreszcie zaczął chiwać się grożąc zawaleniem. Mieszkańcy miasta wystosowali więc petycję do sułtana Sulejmana Wspaniałego, aby stary most zastapić nowym. Ten przychylił się do prośby.
Nowy most zbudowano z 456 kamiennych bloków. Zaprojektowali go tureccy inżynierowie pod kierownictwem słynnego Hajrudina, a prace kamieniarskie wykonywali biegli w tym rzemiośle robotnicy z Dubrownika. Wiszący łuk mostu ma 29 metrów długości i 20 wysokości. Jest całkowicie pozbawiony ozdób, gdyż przy budowie skupiono się na jego walorach funkcjonalnych.
Mostar
Piękna iluminacja mostu i starówki w Mostarze
W roku 1993 w trakcie wojny domowej most został w dużym stopniu zniszczony ostrzałem artyleryjskim przez armię chorwacką. Jednak korzystając z pomocy międzynarodowej odbudowano go w latach 1999-2004, dbając przy tym o najdrobniejsze detale, aby był identyczny, jak jego pierwowzór.
Na moście spotkać można niemal codziennie współczesnych „mostarów”, jednak to już nie strażnicy, a członkowie specjalnego klubu, zrzeszającego miłośników skoków do wody. Za kwotę ok. 25 euro są w stanie zademonstwować swój kunszt na życzenie każdego turysty. Wysokość od miejsca odbicia do lustra wody wynosi w zależności od jej stanu od 23 do 27 metrów. Raz w roku latem odbywają się prestiżowe zawody w skokach, których tradycja sięga podobno czasów starej drewnianej konstrukcji.
Mostar
Domy zawieszone na skalistym brzegu Neretwy
Malowniczo wkomponowany w dziki wawóz Neretwy most oraz otaczająca go starówka čaršija to miejsce absolutnie zjawiskowe, jedno z najpiękniejszych w Europie! Warto je odwiedzić póki jest tanio i nie ma tu jeszcze tabunu turystów.
Mostar, sierpień 2007
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Mostar, Bośnia i Hercegowina
Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar Mostar
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies