MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Lahti, Finlandia
Lahti znaczy zatoka 2013.03.08
Stutysięczne Lahti to jeden z głównych ośrodków narciarstwa klasycznego w Finlandii. Gdy dojeżdża się do miasta, już z oddali widać charakterystyczne sylwetki trzech skoczni Salpausselka, gdzie wygrywał kiedyś Adam Małysz.
Lahti
Fińska stolica nart
Już w roku 1978 dowiedziałem się o tym mieście. Wówczas,w trakcie narciarskich mistrzostw świata, złoty i brazowy medal dla Polski zdobył Józef Łuszczek. Później, w czasach „małyszomanii”, często mieliśmy szansę oglądać w telewizji konkursy skoków Pucharu Świata, organizowane corocznie na tamtejszym obiekcie. Zresztą narciarskie mistrzostwa odbywały się w Lahti wielokrotnie, również w latach: 1926, 1938, 1958, 1989 oraz 2001. Kolejne odbędą się w roku 2017. Świadczy to nie tylko o dobrej infrastrukturze sportowej wokół miasta i organizacyjnej perfekcji miejscowych, ale również o panującym w Lahtu doskonałym „klimacie” dla nart.
Lahti
Filharmonia nad jeziorem
Lahti to po fińsku „zatoka”. Miasto leży bowiem nad jedną z zatok jeziora Vesijärvi. Właśnie na brzegu jeziora zbudowano na przełomie XX i XXI wieku piękny obiekt kongresowo-koncertowy „Sibeliustalo”. Jego nazwa pochodzi od nazwiska słynnego fińskiego kompozytowa Jeana Sibeliusa. Nowoczesna sala koncertowa została wykonana z drewna, w czym nawiązuje do mistyki fińskich lasów, i obudowana z zewnątrz szkłem. Obok hali znajduje się odrestaurowany budynek starej cegielni, również wykorzystywany przez centrum. Razem cały kompleks tworzy harmonijne połączenie historii ze współczesnością. Główna sala ma 1229 miejsc. Odbywają się tu festiwale oraz koncerty – m.in. lokalnej orkiestry symfonicznej.
Lahti jest miastem spokojnym, dość nowoczesnym, pełnym zieleni.
Lahti, 2011
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Lahti, Finlandia
Lahti Lahti Lahti Lahti Lahti Lahti Lahti
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies