MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Kraljevo, Serbia
Złota nić2013.07.20
W drodze przez Serbię na południowe Bałkany warto zahaczyć o kilka średniowiecznych prawosławnych klasztorów. Jednym z nich jest reprezentujący raszkańską szkołę architeroniczną monastyr Žiča, położony na obrzeżach miasta Kraljevo.
Kraljevo
W monastyrze Žiča można podziwiać piękne malowidła ścienne
Klasztor z historią
Klasztor założono już na początku XIII stulecia, a na znaczeniu zyskał dzięki św. Sawie, który w 1219 roku wybrał go na siedzibę autokefalicznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Według legendy święty został doprowadzony do klasztornych zabudowań przez opadającą z nieba złotą nić (po serbsku Žiča). To podanie jest źródłem nazwy monastyru.
Na przestrzeni wieków był wielokrotnie plądrowany i dewastowany (głównie przez Turków ze względu na piękne freski przedstawiające wizerunki świętych), ale konsekwentnie poddawano go renowacjom. Gruntownie rozbudowany został w okresie międzywojennym, a ostatnia renowacja miała miejsce po trzęsieniu ziemi w roku 1987. Monastyr Žiča był niegdyś klasztorem męskim, a obecnie od 2011 jest klasztorem żeńskim.
Kraljevo
Kościół otoczony jest zadbanym ogrodem, pełnym egzotycznych dla nas gatunków roślin
Raszkańską szkołę w architekturze charakteryzuje budynek jednonawowy z poprzecznym transeptem i szeroką półkolistą absydą od strony wschodniej, co naśladuje katolikony (świątynie wiodące) greckich klasztorów republiki Athos. W kościele znajdują się dwie warstwy fresków – obie z epoki średniowiecza, jest więc co podziwiać. Na zewnątrz kościoła możemy pospacerować po pięknym, starannie utrzymanym ogrodzie, porozkoszować się ciszą i wszechogarniającym spokojem...
Kraljevo, wrzesień 2009
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Kraljevo, Serbia
Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo Kraljevo
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies