MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Sogn og Fjordane, Norwegia
Krzyż Olafa Świętego 2013.12.19
Kamienny krzyż, postawiony na przełomie X i XI wieku przez króla Olafa Haraldssona zwanego Świętym, przypomina o odległych latach chrystianizacji Norwegii. Można go obejrzeć w maleńkiej miejscowości Korssund, w krainie fiordów. Zachował się do dzisiaj w doskonałym stanie.
Korssund
Wąska cieśnina pomiędzy szkierowymi wysepkami.
Gdy przybyłem w to miejsce, czułem się, jakbym dotarł na sam koniec świata. Ale takie odczucia towarzyszyły mi już w Norwegii wielokrotnie, bo czego jak czego, ale miejsc odludnych, gdzie nagle urywa się droga a dalej widać już tylko ocean, jest tam pod dostatkiem.
Położone przy wąziutkiej cieśninie wyprowadzającej żeglarzy na otwarte morze Korssund było w dawnych wiekach osadą handlową. Obecnie to tylko mała nadmorska wioska z porcikiem, w którym obejrzeć można zacumowane łodzie motorowe i jachty.
Korssund służyło niegdyś żeglarzom jako miejsce na nocleg przed wyruszeniem na wielką wodę, bądź po przybyciu z niej. Niedaleko, na zboczu góry znajduje się źródło z wodą pitną, która na pewno była dla ludzi morza poszukiwanym i cennym dobrem.
Wzniesiony przez króla Olafa krzyż jest największą atrakcją turystyczną w okolicy. Ma cztery metry wysokości i rozpiętość ramion 1,4 metra. Obok krzyża znajduje się podłużna kamienna chrzcielnica. Podobne, bardzo stare kamienne krzyże, stoją również w dwóch innych miejscach w Norwegii: Kvitsøy oraz Gard w regionie Rogaland – tak jak i tu w okolicy wąskich cieśnin. Można przypuszczać, że przy krzyżu odbywały się dawniej msze święte, nabożeństwa i były odmawiane modlitwy.
Korssund, lipiec 2013
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Korssund
Korssund Korssund Korssund Korssund Korssund Korssund Korssund Korssund
Kamienny krzyż w Korssund
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies