MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Jezioro Prespanskie, Macedonia
U zbiegu trzech granic 2013.03.28
Prespa to po macedońsku „zamieć”. Od tego słowa pochodzi nazwa pięknego jeziora Prespanskiego, leżącego na Bałkanach, na styku granic trzech państw: Macedonii, Grecji i Albanii.
Jezioro Prespanskie
Dlaczego zamieć? Bo zimą w tych okolicach często dochodzi do gwałtownych zmian pogody, skutkujących m.in. silnym wiatrem i śnieżycami. Nic dziwnego, jezioro leży bowiem na wysokości 853 m n.p.m., pomiędzy pasmami górskimi Galičica (2255 m) i Pellister (2601 m). Dlatego jest tu stosunkowo chłodno nawet latem.
Jednak letnią porą jest to niewątpliwą zaletą jeziora Prespanskiego, które oferuje wypoczynek w mniejszym upale, niż nieodległe Ochrydzkie. Woda ma za to dobrą temperaturę do kąpieli (20-25 stopni Celsjusza), a przylegające do jeziora plaże są dość szerokie. To ładne miejsce, spokojne, położone na uboczu głównych szlaków. Infrastruktura turystyczna jest tu jeszcze słabo rozwinięta.
Do jeziora dojeżdża się na terenie Macedonii z Ochrydu krętą widokową drogą górską przez terytorium parku narodowego Galičica. Z leżącej na wyskości ponad 1300 przełęczy pod szczytem Baba rozciąga się fantastyczna panorama leżącego w dole jeziora Ochrydzkiego. Po przejechaniu na drugą stronę widać już jezioro Prespanskie.
Jezioro Prespanskie
W 2002 podczas szczytu ekologicznego w Johannesburgu region został wpisany na listę Siedmiu Sanktuariów Ziemi. Szczególnie wart odnotowania jest tutejszy świat ptaków, na który składają się m. in. trzy gatunki pelikanów. Z kolei na śródjeziornej, niezamieszkałej dzisiaj (choć zamieszkałej wcześniej w okresie od starożytnych czasów greckich do średniowiecza) wyspie Golem Grad żyje kilku ciekawych przedstawicieli gadów: żmija, zaskroniec rybojad (spędzający większość czasu w wodzie) oraz żółw śródziemnomorski. Na wyspę można dotrzeć tylko prywatnymi łodziami, wypożyczonymi od miejscowych, gdyż nie kursuje tam żaden zorganizowany środek transportu.
Jezioro powstało na skutek ruchów tektonicznych. Ma całkowitą powierzchnię 274 kilometrów kwadratowych, z czego 188 km należy do Macedonii. Maksymalna głębokość jeziora to 60 m. Żyją w nim głównie ryby z rodziny karpiowatych (82%).
St. Naum, wrzesień 2009
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Jezioro Prespanskie, Macedonia
Jezioro Prespanskie Jezioro Prespanskie Jezioro Prespanskie Jezioro Prespanskie Jezioro Prespanskie
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies