MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Jez. Ochrydzkie, Macedonia/Albania
Prastare 2013.05.05
Latem jest zachwycająco piękne, zimą nigdy nie zamarza. Jest dla mieszkańców Macedonii tym, czym dla ich sąsiadów Adriatyk. Przyciąga sporo turystów, ale i tak jest jeszcze stosunkowo mało znane w Europie. Co wcale nie martwi jego wiernych wielbicieli.
Jezioro Ochrydzkie
Otoczone górami Jezioro Ochrydzkie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku, leży na półwyspie Bałkańskim, na pograniczu republik Macedonii i Albanii. Jest najstarszym jeziorem Europy – pochodzi z trzeciorzędu (jego wiek zamyka się w przedziale 4-10 mln lat!). Jest również najgłębszym jeziorem na całych Bałkanach (286 m). Powstało w wyniku ruchów tektonicznych. Obecnie zasilane jest kryształowo czystą wodą z podziemych źródeł (co czyni je gigantycznym rezerwuarem wody pitnej), a wypływa z niego jedna rzeka - Czarny Drin.
Jezioro ma powierzchnię 358 kilometrów kwadratowych, co lokuje je wśród największych naturalnych zbiorników Europy południowo-wschodniej. W jego toni żyje ok. 200 endemicznych gatunków. Należą do nich m.in. dwa niezwykle interesujące pstrągi: Salmo letnica oraz Salmo belvica, a także miejscowa odmiana płoci – plašnica, z której łusek wyrabia się słynne ochrydzkie perły. Obydwa sa w Macedonii objęte ścisłą ochroną, natomiast po drugiej stronie – w Albanii, można skosztować ich znakomitego skądinąd mięsa w zlokalizowanych nad wodą restauracjach z grillem. Cóż - co kraj, to obyczaj...
Jezioro Ochrydzkie
Dwa główne ośrodki miejskie nad jeziorem to piękna macedońska Ochryda (Ochrid) oraz zakurzony, pełen zgiełku i bałaganu albański Pogradec. Koneserzy historii znajdą tu wiele ciekawych zabytków – poza wspomnianą Ochrydą będą to klasztor św. Naum oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo.
W czasie mojego pobytu nad jeziorem wydarzyła się wielka tragedia. Zatonął statek wycieczkowy z turystami bułgarskimi (w tym w dużej liczbie dziećmi). Zginęło wiele osób, które nie zdążyły wydostać się ze znajdującej się pod pokładem restauracji. Przyczyną była nadmierna liczba uczestników rejsu oraz awaria układu sterowniczego – statek zaczął szybko krecić się wkoło, po czym zanurzył się błyskawicznie w toń jeziora.
Św. Naum, sierpień 2009
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Jezioro Ochrydzkie
Macedonia
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Albania
. . . . . . . . . . .
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies