MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Jutlandia, Dania
Prosto z wędzarni 2013.08.01
Małe duńskie miasteczko Hirtshals znane jest głównie turystom podróżującym do Norwegii. Z tego położonego na krańcu półwyspu Jutlandzkiego portu pływają bowiem promy linii Fjordline w kierunku Stavanger i Bergen. Gdy zajedziemy tam nieco wcześniej niż potrzeba, w oczekiwaniu na „check-in” warto pokręcić się po okolicy.
W portowym sklepiku można skosztować wielu gatnków wędzonych ryb
Sporo ciekawostek
Niepozorne i nie prezentujące się przy pierwszym kontakcie zbyt efektownie Hirtshals ma bowiem kilka całkiem ciekawych atrakcji. To na przykład Oceanarium Morza Północnego z największym w Europie akwarium o pojemności 4,5 miliona litrów. Jest tu również latarnia morska, rezerwat orłów, a także kilka schronów z okresów II Wojny Światowej.
Przedsmak Skandynawii
Ja jednak polecam krótki spacer po dzielnicy portowej i wizytę w małym lokalnym sklepiku z rybami. Tam warto skosztować świeżutkich wędzonych specjałów, złowionych kilka godzin wcześniej na wodach cieśniny Skagerrak. Są śledzie, makrele, węgorze, łososie. Są też krewetki. Mnie najbardziej smakował wędzony morszczuk (po duńsku kulmule). Ma zaskakująco delikatne, jasne mięso. Ryby można spokojnie skonsumować prosto z papieru przy jednym ze stolików na zewnątrz sklepu. To doskonałe preludium do rybnych uczt w Norwegii.
Hirtshals, lipiec 2013
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Hirtshals
Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals Hirtshals
Szybka degustacja
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies