MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Gibraltar, Brytyjskie Terytorium Zamorskie
Skała 2013.04.23
Dżabal-Al-Tarik czyli góra Tarika. W tym miejscu właśnie arabski wódz Tarik rozpoczął w 711 roku podbój Hiszpanii. Chrześcijanie odzyskali je dopiero podczas rekonkwisty w 1462 roku. Wreszcie Brytyjczycy zagarnęli ten niegościnny, ale niezwykle ważny strategicznie skrawek ziemi w 1704 roku, podczas wojny o sukcesję hiszpańską.
Gibraltar
Na podstawie pokoju zawartego w Utrechcie Anglia otrzymała Gibraltar jako kolonię wieczystą. I pozostaje on w rękach brytyjskich do dzisiaj. Obecnie jednak dzieje się tak za wolą mieszkańców, którzy w referendum rozpisanym w 1967 roku opowiedzieli się za pozostaniem pod rządami korony (jako jej terytorium zamorskie). Stanu tego nie zmieniło również ponowne referendum w 2002 roku, kiedy to Gibraltarczycy odrzucili ustanowienie wspólnego hiszpańsko-brytyjskiego kondominium.
Gibraltar liczy dzisiaj 27 500 mieszkańców i jest jednym z najgęściej zaludnionych rejonów świata (ponad 4800 osób na kilometr kwadratowy). Populacja ma tendencję wzrostową i, co ciekawe, odznacza się przewagą mężczyzn nad kobietami. Zdecydowana większość mieszkańców Gibraltaru to tubylcy (ponad 80%), a jedynie ok. 10% to Brytyjczycy. Językiem urzędowym jest angielski, ale powszechnie używa się też hiszpańskiego.
Ze względu na swe położenie Gibraltar ma wielkie znaczenie strategiczne – można kontrolować stąd ruch statków na Cieśninie Gibraltarskiej, będącej jedynym wodnym przejściem z Morza Śródziemnego na Atlantyk. W mieście jest port morski i lotnisko (otwarte 1939), które odegrało ważną rolę w czasie II Wojny Światowej. Niestety, ma również historię tragiczną – tutaj właśnie zginął w 1943 roku w katastrofie lotniczej Wódz Naczelny i Premier Rządu Londyńskiego – Władysław Sikorski.
Gibraltar
Nad portem wznosi się potężna, wysoka na 426 metrów skała gibraltarska, będąca symbolem tej brytyjskiej enklawy. Skała jest formacją krasową i posiada aż 150 jaskiń, dlatego jej wnętrze wykorzystane zostało do budowy twierdzy wojskowej. Na zewnątrz skałę porastają rzadkie drzewa i rośliny, wśród których żyją jedyne w Europie małpy – magoty. Z wierzchołka doskonale widać brzeg Afryki (Maroko). Z lądem stałym skała połączona jest piaszczystą mierzeją. Sąsiednie hiszpańskie miasto - La Linea de la Conception, oddzielone jest od skały strefą neutralną, na której znajduje się m. in. wspomniane lotnisko. Pewną ciekawostką jest, że w poprzek pasa startowego przebiega droga dla pojazdów samochodowych łącząca Gibraltar z Hiszpanią.
Sama cieśnina ma w najwęższym miejscu 14 km szerokości, a morze ok. 300 metrów głębokości. Regularne promy kursują z leżącego nieopodal hiszpańskiego portu Algeciras do hiszpańskiej enklawy w Maroku – Ceuty.
Gibraltar, sierpień 2002
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Gibraltar
gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar gibraltar
Flaga Gibraltaru
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies