MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Östergötland, Szwecja
Samotny biały zamek 2013.08.27
Szwecja to kraj, w którym podziwiać możemy zaskakująco wiele zabytków przeszłości, starannie odrestaurowanych, zadbanych i zachowanych do dzisiaj w doskonałym stanie. Cóż, zniszczenia wojenne nie dotknęły jej w XX wieku tak, jak wiele innych krajów Europy.
Zamek Ekenäs leży nieopodal Linköping, w otoczeniu zieleni
Wśród łąk, uprawnych pól i lasów
Wielka atrakcją Szwecji są zamki, w których poczuć można klimat odległych czasów. Jeśli będziecie kiedyś przebywać w okolicy miasta Linköping, warto wybrać się na krótką wycieczkę. Około 20 kilometrów na wschód zlokalizowany jest piękny renesansowy zamek Ekenäs. Leży na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych, w otoczeniu zieleni i sielskiego-wiejskiego krajobrazu. Dotrzeć tam można jedynie dysponując własnym pojazdem – np. samochodem, motocyklem lub rowerem.
Renesansowa warownia
Ekenäs Slott został wybudowany w obecnym kształcie pomiędzy rokiem 1630 a 1644, a więc niedługo przed szwedzkim najazdem na Polskę, zwanym „potopem”. Powstał na miejscu dawnego fortu obronnego z XIV wieku, a przy jego wznoszeniu wykorzystano stare fundamenty. Strategiczne położenie na skalnym klifie, ponad wodami jeziora Teden zapewniało mu świetne możliwości obrony.
Spacer wokół zamku pozwoli na obcowanie ze szwedzką przyrodą i historią
Obecnie zamek znajduje się w rekach prywatnych, lecz bywa udostępniany do zwiedzania. Niekiedy odbywają się tutaj inscenizowane turnieje rycerskie, lecz w dni powszednie zwykle nie ma nikogo. Położone u stóp klifu jezioro zostało osuszone i na jego miejscu rosną teraz tylko bujne trzciny. Spacer wokół zamku po starym parku, zazwyczaj w absolutnej samotności, doskonale ukoi nerwy, wyciszy, a być może uruchomi naszą wyobraźnię i pozwoli przenieść się na chwilę w inną epokę.
Ekenäs Slott należy do najlepiej zachowanych renesansowych zamków w Szwecji.
Linköping, sierpień 2013
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Ekenäs Slott
Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott Ekenäs Slott
Budowlę wzniesiono na skałach
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies