MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Cabo de Roca, Portugalia
„Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”2013.03.21
Najdalej wysuniętym na zachód fragmentem europejskiego kontynentu jest okolica przylądka Cabo de Roca w Portugalii, a sam przylądek jego najdalszym punktem.
Cabo de Roca
Skalisty klifowy brzeg wznosi się tutaj aż 144 metry ponad poziom wzburzonego zwykle Atlantyku. Charakterystyczne dla tego miejsca są bardzo silne wiatry, zrywające niemal czapki z głów. Odległość od najbliżej położonego fragmentu lądu Ameryki Północnej wynosi ponad pięć i pół tysiąca kilometrów (stan Delaware).
Na przylądku można zobaczyć charakterystyczny obelisk z tablicą, na której przeczytamy przytoczony w tytule cytat z eposu portugalskiego poety Luísa de Camõesa. Jest też zabytkowa, XIX-wieczna latarnia morska.
Ciekawostką związana z tym miejscem jest fakt, że w trakcie potężnego trzęsięnia ziemi (prawie 9 stopni w skali Richtera), które nawiedziło Portugalię w 1755 roku niszcząc m.in. starą Lizbonę, powstała tu fala tsunami o wysokości aż 50 metrów! Niszczycielska siła żywiołu spowodowała trwałe zmiany w przebiegu linii brzegowej i lokalnym krajobrazie.
Lizbona, lipiec 2004
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Cabo de Roca, Portugalia
Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca Cabo de Roca
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies