MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Borgund, Norwegia
Drewniane cudo 2013.11.28
Gdy zobaczysz na fotografii ten pokryty gontem drewniany kościółek, nie pomyślisz zapewne, że znajduje się on w krainie norweskich fiordów. A jednak! Stoi od wieków w gminie Laerdal, nieopodal wielkiego Sognefjordu. Jest tak stary, że gdyby umiał przemówić, opowiedział by nam wiele frapujących historii z zamierzchłych czasów.
Kościół słupowy w Borgund jest jednym z najpiękniejszych w Norwegii.
Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Borgund jest przykładem kościoła słupowego, zwanego również klepkowym. Świątynie tego typu wznoszone były w Norwegii w wiekach średnich (X-XIII w.), gdy chrześcijaństwo powoli zdobywało sobie tam coraz mocniejszą pozycję, ale w dużym stopniu współistniało jeszcze z wierzeniami wikińskimi. Podstawą konstrukcji były drewniane słupy narożne, łączone długimi pionowymi deskami (klepkami).
Kościół w Borgund jest cały z drewna i został wzniesiony około roku 1150. Jest zatem jednym z najstarszych w Norwegii, a na pewno najlepiej zachowanym. Od czasów reformacji świątynia należy do Kościoła Norweskiego. We wnętrzu znajduje się jedna nawa i małe prezbiterium z pochodzącym z XVII stulecia ołtarzem. Ambona jest nieco starsza – datuje się ją na XVI wiek. Nie ma tam ław, jedynie miejsca stojące. Nie ma też sztucznego oświetlenia, a światło wpada do środka małymi otworami w ścianach.
W okolicy kościółka znajduje się stary cmentarz.
W zlokalizowanym nieopodal (w budynku Visitors Center) niewielkim muzeum można dowiedzieć się znacznie więcej o norweskich kościołach słupowych. Bezwzględnie warto zajrzeć tam choć na chwilę.
Borgund, lipiec 2013
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Borgund
Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund Borgund
Belki typowe dla tej kostrukcji
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies