MIEJSCA BLISKIE I DALEKIE
TE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Szeki, Azerbejdżan
On pamięta czasy apostołów 2013.07.25
Niewielu wie, że jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich świata, a zarazem najstarszy kościół na Kaukazie znajduje się w Azerbejdżanie. Powstał w I wieku naszej ery, ledwie kilkadziesiąt lat po męczeńskiej śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa.
Kościół w Kiszu pochodzi z I wieku, a przebudowany został w V wieku po Chrystusie
Dzieło apostolskiego ucznia
Kościół znajduje się w wiosce Kisz nieopodal miasta Szeki. Zbudował go (względnie przystosował do celów sakralnych jakiś istniejącą już budowlę) św.Elizeusz – uczeń apostoła Judy Tadeusza, działając najprawdopodobniej z polecenia Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy. Elizeusz pierwotnie głosił słowo Boże w Persji, lecz został stamtąd przegnany. Trafił więc na Kaukaz, do sąsiadującego z Persją królestwa Kaukaskiej Albanii. Tu kontynuował swe zbożne dzieło.
Najpierw trzeba wspiąć się na wzgórze
Starożytny kościół w Kiszu to miejsc e z wszech miar warte zobaczenia. Dotrzeć tu można z centrum wioski spacerem lub taksówką. Dla wielu skorzystanie z drugiej opcji będzie znacznie wygodniejsze, ponieważ droga prowadzi dość stromo pod górę. Pojazd (często rozklekotana, nosząca ślady upływu czasu Łada) wspina się przez kilka minut wąskimi, gęsto zabudowanymi uliczkami, pokonując parę ostrych zakrętów. U celu od razu ukazuje się naszym oczom kamienny kościółek z pięknym, czerwonym dachem, który otacza zadbany ogród pełen drzew i kolorowych kwiatów.
Jeśli uda Ci się przytknąć monetę do ściany, może spełnić się Twoje sekretne życzenie
Tu dzieją się cuda
Dzisiaj możemy podziwiać znakomicie zachowany budynek, który w takim kształcie powstał około V wieku. Na terenie kościoła i obok niego znajdują się jednak wykopaliska, gdzie odkryto stare mury z I wieku. Oryginalne są także niektóre fragmenty obecnych ścian.
Z prawej strony od wejścia do kościoła znajduje się grób, do którego chowano najprawdopodobniej albańskich świętych. Przez wieki było to miejsce kultu, na które przyprowadzano nieuleczalnie chore osoby celem ich uzdrowienia. Wiele takich próśb do Boga zostało wysłuchanych – nawet w czasach współczesnych, co potwierdzają mieszkańcy Kiszu. W centralnej części kościoła znajduje się kamienny ołtarz.
Dla chętnych - próba pieniądza
Niedaleko ołtarza znajduje się ściana, do której zgodnie ze starym ludowym obyczajem podchodzi się z monetą. Następnie próbuje się przycisnąć ją palcami do muru tak, aby nie spadła, jakby była przyklejona. Komu się to uda, może liczyć na spełnienie sekretnego życzenia. Inni twierdzą, że jest to sprawdzian ludzkiej uczciwości – kto przytwierdzi pieniążek do muru, jest człowiekiem prawym. Niewielu się to udaje, co widziałem niestety na własne oczy :-)
Szeki, lipiec 2013
[ Zobacz galerię zdjęć ]
Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą.
Jean Paul
Galeria - Szeki, Azerbejdżan
Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan Szeki, Azerbejdżan
Kościół stoi na wzgórzu
Copyright © 2013 www.bliskieidalekie.pl | Designed by melonio.pl
Polityka prywatności cookies